wczytywanie treści
Publikacje

Epitafia i płyty nagrobne katedry włocławskiej

str. 216, format 225x215 mm, twarda oprawa, kolor

Katedra włocławska obok katedr w Gnieźnie, Krakowie i Poznaniu należy do największych skarbnic dzieł sztuki sepulkralnej w Polsce. W jej wnętrzach znajdują się różne formy (tablice, epitafia, pomniki) upamiętniające najwybitniejsze postacie żyjące w okresie od XIV do XXI wieku. Niezmiernie bogaty i różnorodny zbiór tablic pamiątkowych od wielu lat został zaprezentowany w publikacji wydanej w 2012 r.

Na ponad dwustu stronach albumu zostało zaprezentowanych niemal sto przykładów dzieł sztuki sepulkralnej pochodzących z okresu od średniowiecza do współczesności. Oprócz fotografii publikacja zawiera biogramy postaci związanych z diecezją włocławską, a także (co ważne i niezmiernie praktyczne dla współczesnego odbiorcy) tłumaczenia wszystkich łacińskich inskrypcji.

Wydanie katalogu można nazwać podsumowaniem, trwających cztery lata, prac konserwatorskich prowadzonych przy niemal 90 nagrobkach i płytach epitafijnych znajdujących się w katedrze włocławskiej. Książka ukazała się tuż po zakończeniu obchodów Jubileuszu 600-lecia Konsekracji Katedry Włocławskiej.

Album można nazwać kopalnią wiedzy o osobach związanych z diecezją włocławską i świetnym przewodnikiem po tablicach pamiątkowych i epitafiach znajdujących się w bazylice katedralnej. Zwiedzanie katedry z tym albumem w ręku z pewnością jest fascynującą przygodą, którą można nazwać podróżą w czasie.