wczytywanie treści
Publikacje

Organy bazyliki katedralnej we Włocławku

płyta CD

Organy z bazyliki katedralnej we Włocławku zostały zbudowane na przełomie XIX i XX wieku podczas regotyzacji katedry. Powstały w firmie Jana Spiegla ze śląskiego Rychtala. Jest to największy instrument, który został zbudowany w tym zakładzie. Fasadę zaprojektował Konstanty Wojciechowski z Warszawy. Ostatni gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1987–1989.

Brzmienie instrumentu można podziwiać podczas koncertów organowych organizowanych już od 24 lat w bazylice katedralnej. Organizatorem tego cyklu jest pan Adam Klarecki, pełniący funkcję organisty w katedrze włocławskiej. Dzięki jego zaangażowaniu włocławianie mieli okazję podziwiać wykonania wielu wspaniałych wirtuozów gry na organach.

Sam pan Adam Klarecki, uczeń prof. Andrzeja Chorosińskiego, jest cenionym muzykiem. Tym bardziej cieszy, że w roku 2011 dzięki firmie fonograficznej „Ars Sonora” ukazała się płyta, na której zostały zarejestrowane utwory wykonane przez p. Adama Klareckiego na organach katedry włocławskiej.

Zarejestrowane utwory to w większości muzyka organowa epoki romantycznej. Mocne otwarcie płyty to wiruozowska Toccata i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha, stanowiące jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł tego kompozytora. Kolejne utwory wprowadzają słuchacza w świat muzycznych fascynacji kompozytorów takich, jak: Johannes Brahms, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Ralph Vaughan Wiliams, Ferenc Liszt. Na płycie nie zabrakło też utworów polskich kompozytorów: Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego.

Do płyty dołączana jest książeczka zawierająca historię organów włocławskich, przybliżająca sylwetkę wykonawcy oraz poszczególne utwory.

Dzięki mistrzowskim wykonaniom p. Adama Klareckiego i brzmieniu organów katedralnych słuchacz może przenieść się w świat piękna muzyki.

Zapraszamy do odsłuchania fragmentów utworów: